Opis
Tunel spasa
Sarajevski tunel spasa, od ideje do realizacije, a prevashodno po funkciji, jedinstven je objekat ove vrste na svijetu. Ta prokopana rupa u zemlji, duga približno 800 m, sa prosječnom visinom od 1,6 m i širinom od 1 m, podsjećala je na sve drugo osim na tunel, ali je zbog značaja za Sarajevo i BiH postala „veća od kanala La Manche“.
Dašak slobode dospio je kroz tunel do grada koji se gušio pod opsadom i bio je dovoljan da ljudima podari novu snagu za opstanak u godinama rata koje će uslijediti. Zbog vojnog, političkog, psihološkog značaja i značaja za snabdijevanja grada koji je imao, bio je najstrože čuvana tajna – „tunel kojeg nema“. U prosjeku, dnevno ga je koristilo oko 4.000 ljudi, a kroz njega je svake noći prevoženo 20 tona različitih namirnica.
Nakon rata dio tunela postao je muzej, koji čuva brojne eksponate iz vremena opsade Sarajeva, najduže opsade jednog grada u historiji modernog ratovanja. Danas je tunel jedinstveno muzejsko zdanje i jedna od najposjećenijih turističkih atrakcija u gradu, a čitav put od nastanka do danas se nalazi u ovom djelu.
Recenzije
Još nema recenzija.